هیدروتراپی

چرا آب درمانی؟

فوائد متعددی برای خود درمانی با آب گرم همچون کاهش درد، محافظت از عضله ، انقباض و اضطراب برای بهبود بدن مورد استفاده قرار می گیرد. خواص ویژه آب شامل شناوری، حمایت و ایجاد مقاومت انطباق پذیر. این موارد شرایط تمرین را بهبود بخشیده و محیطی ایمن را برای بازتوانی تدریجی ایجاد می کند. استفاده از آب برای بازسازی، حفظ و افزایش عملکرد برای بیمارانی با سندروم ها و ناتوانی های حاد، گذرا(آسیب های ورزشی) و مزمن بصورت اختصاصی طراحی می شود.

آب درمانی مفید است برای بیمارانی که در حال ریکاوری از:

·       آسیب های مرتبط با تمرین و ورزش که نیازمند بازتوانی سریع هستند.

·       شکستگی های اندام تحتانی که در آن پس از جراحی جهت تثبیت از پلاتین استفاده شده است که اجازه فعالیت در محدوده ابتدایی را با حداقل تحمل وزن.

·       بیماری های روماتیسمی از جمله آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت، و فیبرومیالژیا.

·       فشار مهره های کمری، عصب سیاتیک و بیماری دیسک دژنراتیو

·       جهت بیماران پس از جراحی لامینکتومی کمری

·       بیماری های پا و جراحی استئوتومی

·       جراحی های ترمیمی شانه، زانو و مچ پا

دلایل استفاده از آب درمانی

            .    شناوری ( تا بیش  90%  از وزن بدن برداشته می شود)

.   کاهش درد و گرفتگی عضله

.   افزایش دامنه حرکتی

.   افزایش آرامش

.   افزایش گردش خون

.   کاهش

.   کاهش زمان توانبخشی (به این دلیل که می توان حرکات را آسان تر شروع کرد)

.   بهبود عملکرد قلب و عروق

.   تسریع فرایند درمان

به بیماران اجازه تحرک و استقلال می دهد.

مزایای آب درمانی

آب درمانی بهترین تجویز برای انواع خاصی از بیماران جهت توانبخشی است. برای بیمارانی که نمی توانند دیگر درمان های فیزیکی را تحمل کنند، آب درمانی می تواند مزایای مهمی را فراهم کند.تمرینات در آب می تواند می تواند از عوارض بی تحرکی جلوگیری کند، به میزان قابل توجهی زمان بازتوانی و هزینه های درمان را کاهش دهد.علاوه بر این، آب درمانی افراد را برای انتخاب ورزش شنا و تمزینات آبی به عنوان ورزش دوران عمر برای حفظ سلامت عمومی و تناسب اندام تشویق می کند.

یکی از اهداف مهم آب درمانی، سرعت بخشیدن به روند  درمان بیمار است.اغلب اوقات درمان فیزیکی به این دلیل که بیمار نمی تواند فعالیت های با تحمل وزن خود را انجام دهد به تعویق می افتد(به درازا می کشد).

استفاده از آب درمانی درمانگر را قادر می سازد که بازتوانی را در مرحله ابتدایی دوزهزیکاوری شروع کند؛از این رو برگشت بیمار به فعالیت های روزمره زندگیش در کوتاهترین زمان ممکن رخ خواهد داد.آب درمانی برای بیمارانی که نیاز به تمرینات با تحمل وزن دارند همچون بیمارانی که ممکن است در دوران ریکاوری جراحی کمر، ورم مفاصل، مشکلات تنفسی و دردهای مزمن هستند و نیاز به انجام تمرینات با سرعت بالا  دارند، توصیه می شود.

استفاده از آب درمانی به عنوان تمرین با سرعت بالا به ساخت استقامت و قدرت عضله، سلامت قلبی-عروقی، استقامت و هماهنگی، به دور از خطر ترومای مفصل کمک کند.آب درمانی گزینه ای جذاب برای افراد ناتوان است، زیرا آب به آنها تحرک و استقلال زیادی ارائه می دهد.